„Wiecha” na budowie zakładu produkcyjnego firmy Etac Poland Sp. z o.o. w Tczewie

„Wiecha” na budowie zakładu produkcyjnego firmy Etac Poland Sp. z o.o. w Tczewie
27 czerwca 2019 roku na placu budowy nowego zakładu produkcyjnego na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Tczewie przy ul. Kpt. Mamerta Stankiewicza 1 miała miejsce tradycyjna uroczystość budowlana zwana potocznie Wiechą, polegająca na zawieszeniu przystrojonego kolorowymi wstążkami wieńca na górnej części budynku, symbolizującego zakończenie ważnego etapu budowy. Uroczystość ta ma przynieść pomyślność nowo wybudowanemu budynkowi. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele i pracownicy firmy Mostostal – głównego wykonawcy, Etac – głównego inwestora w osobie Piotra Cyranowskiego – Dyrektora Zarządzającego Etac Poland oraz Magnus’a Björkqvist – COO & SVP Hygiene Solutions w Etac AB, przedstawiciele samorządu miasta Tczewa – Prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki wraz z Zastępcą Adamem Burczykiem.

Inwestorem jest firma Etac, która jest wiodącym projektantem sprzętu i rozwiązań ruchowych w Północnej Europie i jednym z niewielu wiodących graczy na arenie międzynarodowej. Produkty firmy Etac są projektowane przy ścisłej współpracy z projektantami przemysłowymi, rehabilitantami i użytkownikami. Dołączając do tego niepowtarzalne, skandynawskie wzornictwo firma Etac otrzymuje produkty nagradzane wieloma wyróżnieniami. Bezpośrednia sprzedaż prowadzona jest w Szwecji, Norwegii, Danii, Niemczech, we Włoszech, Holandii, Zjednoczonym Królestwie, Australii i Stanach Zjednoczonych, a za pośrednictwem sieci dystrybutorów na ponad 40 światowych rynkach.

Głównym wykonawcą inwestycji jest firma Mostostal Warszawa S.A. Rozpoczęte prace budowlane związane są z realizacją I-go etapu inwestycji, tj. kompleksu o powierzchni 11,7 tys. m kw., w którym znajdą się hale produkcyjne, magazyn wysokiego składowania wraz z centrum dystrybucyjnym, centrum edukacyjne oraz biura. Szacowany koszt inwestycji firmy Etac w Polsce to około 60 mln złotych. Budowa zakładu ruszyła 22 października 2018 roku a uruchomienie produkcji seryjnej planowane jest na IV kwartał 2019 roku.

Zakład jest budowany z myślą o uzyskaniu złotego certyfikatu DGNB – jest to niemiecki system oceny budynku określający w sposób wieloaspektowy jego walory ekologiczne oraz obszary oddziaływania budynku na środowisko. Wszystkie materiały użyte w czasie budowy muszą być przyjazne środowisku i charakteryzować się dużą żywotnością oraz niskimi kosztami utrzymania. Budynek ma zapewnić niskie zużycie energii na bazie systemów zamkniętych. Złoty certyfikat DGNB posiada w Polsce tylko Fabryka Volkswagena w Poznaniu.

 
 
Skip to content