Światowy tydzień przedsiębiorczości – relacja

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości dobiegł końca, czas zatem na krótkie podsumowanie i relację dla wszystkich, którzy nie mieli okazji uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach.

14 listopada w Warsztatowej Cafe miała miejsce „Noc porażek” – wydarzenie to jest częścią międzynarodowej społeczności, organizującej co miesiąc spotkania, na których odważni ludzie opowiadają o swoich porażkach w biznesie lub projektach. Idea, która urodziła się 2 lata temu w Meksyku, obecnie rozprzestrzeniła się na ponad 100 miast w ponad 30 krajach całego świata. W Polsce obecna jest w Warszawie, Krakowie i w Trójmieście. Podczas edycji w Tczewie udział wzięło 4 prelegentów: Anna Birna, Katarzyna Gapska, Konrad Kurpiński i Adam Janas. Każdy z nich przygotował na ten wieczór swoją historię, było o „Januszach… „, wystąpieniach publicznych, wąskich specjalizacjach oraz nieudanych spółkach i interesach. Nie zabrakło też pytań z widowni, czasem bardzo szczegółowych. Całość spotkania poprowadził Pan Jarosław Łojewski z FuckUp Night trójmiasto. Fotorelację z tego spotkania możecie Państwo obejrzeć poniżej.

15 listopada w Domu Przedsiębiorcy odbyło się I Forum Międzysektorowe Samorząd-Biznes-NGO, które było  okazją do wzięcia udziału w warsztacie inspiracyjnym pt. „Budowanie relacji międzysektorowych w oparciu o fundraising”. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się czym jest fundraising i w jaki sposób można wykorzystać jego mechanizmy w biznesie, organizacjach pozarządowych i instytucjach publicznych. Warsztat poprowadziła Maria Olszewska, trenerka, doradczyni, wykładowczyni fundraisingu, organizatorka Klubów Fundraisera na Pomorzu i w Olsztynie.

16 listopada odbył się III Turniej Cashflow, podczas którego wyłoniono najlepszą drużynę oraz najlepszego gracza. Tegoroczna edycja składała się z dwóch etapów opartych o planszę Cashflow 101 i 202. Do turnieju zgłosiły się 4 szkoły ponadgimnazjalne – 23 uczniów. Najlepiej w rozgrywkach grupowych poradziła sobie drużyna z Zespołu Szkół Ekonomicznych, drugie miejsce przypadło Zespołowi Szkół Technicznych, trzecie I Liceum Ogólnokształcącemu, a ostatnie czwarte Zespołowi Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich.
Najlepszym zawodnikiem Trunieju, który zmagał się w czwórce najlepszych uczniów został Oskar Maciejewski z Zespołu Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich. Prowadzenie turnieju jak i zajęć przed rozgrywkami powierzyliśmy Adamowi Janasowi, znawcy gier Roberta Kyosaki, przedsiębiorcy i trenerowi biznesu. Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom turnieju.

17 listopada w Zespole Szkół Ekonomicznych odbył się Pomorski Dzień Przedsiębiorczości, organizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Tczewie. Podczas obchodów Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości dostępne były stoiska wszystkich instytucji publicznych oraz rynku pracy, a także funduszy unijnych i pożyczkowych. Ponadto swoje usługi promowały podmioty, które powstały dzięki środkom z Funduszu Pracy i EFS.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z Telewizji Tetka

18 listopada w Domu Przedsiębiorcy miała miejsce V gala konkursu „Mój Biznesplan” oraz „Przedsiębiorca Roku”. Podczas gali poznaliśmy laureatów konkursów oraz podmioty wyróżnione za wieloletnią działalność na tczewskim rynku.
Celem Konkursu „Przedsiębiorca roku” jest identyfikacja i promocja lokalnych przedsiębiorstw, wyrobów oraz usług rzemieślniczych dostarczanych na terenie Tczewa wraz z wyróżnieniem ich wytwórcy lub dostawcy. I tak przedsiębiorcą Roku w kategorii mikroprzedsiębiorstwa został Sklep Foto – Alicja Hennig. Kapituła przyznała tą nagrodę w uznaniu za kontynuowanie rodzinnych tradycji fotograficznych zapoczątkowanych w 1960 r. oraz stałe udoskonalanie i poszerzanie oferty zakładu.
Przedsiębiorca Roku w kategorii małe i średnie przedsiębiorstwa została natomiast firma Edoradca sp. z o.o. p. Tomasza Grabowskiego
Kapituła przyznała tą nagrodę w uznaniu za 15 lat aktywnej działalności na rynku lokalnym jak i ogólnopolskim, stały rozwój firmy oraz liczne nagrody i wyróżnienia w prestiżowych rankingach biznesowych.

Ponadto Prezydent Miasta Tczewa wręczył wyróżnienia dla firmy:
– Piomir sp. z o.o. – Mirosław Kucharski – Wyróżnienie
W uznaniu za 24 lata obecności na tczewskim rynku oraz podnoszenie jakości usług i oferowanego asortymentu, a także pozytywne opinie klientów.
– Pracownia Krawiecka – Gabriela Gretkowska – Wyróżnienie
W uznaniu za 25 letnią działalność oraz kultywowanie rzemieślniczych tradycji.
– ZS Electronics Zbigniew Spierewka – Wyróżnienie
W uznaniu za 40 letnią działalność na tczewskim rynku oraz zaufanie klientów.

W konkursie „Mój Biznesplan” startowało 8 uczniów, a tegoroczna edycja poświęcona była tematyce Starego Miasta. Celem Konkursu jest kształtowanie postaw pro-przedsiębiorczych wśród młodzieży, przedstawienie zalet prowadzenia własnego biznesu jako sposobu osiągnięcia sukcesu zawodowego, ukazanie korzyści płynących z wprowadzenia innowacji do planowanych własnych przedsięwzięć, oddziaływanie na kreatywne myślenie.
najlepszy pomysł na biznes złożyła Patrycja Szarmach uczennica Zespołu Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich. Biznesplan zakładał powstanie manufaktury czekolady „Poezja smaku” – sprzedaż i serwowanie ręcznie wyrabianej galanterii czekoladowej – pralin.
Natomiast najlepszy biznesplan zaprezentowała Karolina Wolna uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych. Biznesplan zakładał powstanie restauracji dla całych rodzin, w której oprócz regionalnych dań można będzie skorzystać z przestrzeni do odkrywania mechanizmów uczenia się i procesów poznawczych dzieci i dorosłych.
Nagrodę otrzymała również Pani mgr Anna Andrzejczak nauczycielka z Zespołu Szkół Ekonomicznych prowadząca ucznia z najlepszym biznesplanem.
Konkursy odbyły się pod patronatem Telewizji Tetka, Portalu Tcz.pl oraz Dziennika Bałtyckiego. Ponadto współorganizatorami konkursu byli Pracodawcy Pomorza o/Tczew, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza o/Tczew oraz Cech Rzemiosł Różnych. Serdecznie dziękujemy za patronat nad konkursami oraz współpracę przy ich organizacji.
Oprócz rozstrzygnięcia konkursów, w Domu Przedsiębiorcy można obejrzeć 25 zdjęć ukazujących gospodarkę Tczewa z ostatniego stulecia. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. Serdecznie dziękujemy Miejskiej Bibliotece za udostępnienie zdjęć do stałej wystawy zdjęć.
Na koniec gali przyszedł czas na wspólne zdjęcia oraz tort z logiem Domu Przedsiębiorcy, którego podziału podjął się Prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz materiału z Telewizji Tetka:

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i wzięli czynny udział w zorganizowanych wydarzeniach.

 
 
Skip to content