Finał Akademii Menadżerki – relacja ze spotkania kobiet biznesu

1 grudnia w Domu Przedsiębiorcy odbyło się kolejne spotkanie kobiet biznesu, którego tematem przewodnim był Customer Experience, czyli sztuka zarządzania doświadczeniami klientów. Podczas spotkania prezentowano sposoby reklamy i przykłady w jaki sposób dociera się do klienta prezentując produkty i usługi. Ponadto omawiano również przykłady w jaki sposób urządzać przestrzeń dla klienta oraz jak w łatwy sposób można zmienić naszą witrynę sklepową. Część dot. ekspozycji i wnętrz przygotowała Pani Małgorzata Truchlińska – M2 Projektanci wnętrz.

Jakie znaczenie ma dobrze zaprojektowany sklep?
Dlaczego klient kupuje u konkurencji?
Komunikacja wizualna z klientem – Grzechy w projektowaniu przestrzeni handlowej.

Wnętrze sklepu wyglądało jak duża piwnica(…). Po pieprz, kawę i liście bobkowe szło się na lewo, do stołu, za którym stały ogromne szafy od sklepienia po podłogi napełnione szufladami (…), a po mydło i krochmal szło się w głąb sklepu gdzie było widać beczki i stosy pak drewnianych. Nawet sklepienie było zajęte. Wisiały tam długie szeregi pęcherzy naładowanych gorczycą i farbami(…), sieć pełna korków od butelek, ozdoby do włosów, wreszcie – wypchany krokodylek, długi może na półtora łokcia”. To wnętrze sklepu opisane przez Prusa w „Lalce”.

Mimo , że większość sklepów już dziś tak nie wygląda nadal ich wystrój wnętrz i witryn sklepowych pozostawia wiele do życzenia. Do największych zaniedbań należą złe oświetlenie, nieodpowiednie eksponowanie produktów na niedostoswanych regałach, zbyt małe powierzchnie handlowe wpływające na złą komunikację w sklepie, brak świadomości ogromnej roli witryny sklepowej i traktowanie jej po macoszemu. Często właściciele zatowarowują sklepy nadmierną ilością towaru. Wypadający towar z półek , wieszaków nie zachęca klienta do odwiedzenia sklepu. Brak możliwości spokojnego obejrzenia towaru, przepychanie się klientów między sobą i towarami to „dobra strategia na wyproszenie klienta ze sklepu” oraz spadek sprzedaży. Chwalnie się dużą ilością dóbr było popularne w latach 90 gdy w pamięci klientów pozostał sklep spożywczy z gęsto ustawionym na półkach octem. W dzisiejszych czasach ważny dla klienta jest komfort! Dlatego też sklepy powinny być zaprojektowane funkcjonalnie. Przejścia między regałami muszą pomieścić 2 mijające się wózki natomiast towar powinien być umieszczony na półkach do 180 cm ponieważ taka wysokość umożliwia łatwe sięgnięcie po produkty. Projektowanie sklepu powinno być uzależnione od rodzaju produktu jaki zamierzamy sprzedawać. Inaczej bowiem zaprojektujemy samoobsługowy sklep spożywczy a inaczej butik. Idealny projekt sklepu uwzględnia docelową grupę klientów a także wygodę i oczekiwania klientów. Natomiast wnętrze sklepu winno mieć przemyślaną koncepcję sklepu korespondującą z witryną sklepową.

Opisane wyżej błędy wpływają nie tylko na słupki sprzedaży, ale również na kwestię bardziej ulotną – na postrzeganie sklepu, na jego klimat. Brak pomysłu na sklep, brak jego charakteru powoduje, że sklep wygląda jak jeden z wielu a tym samych nie zachęca do jego odwiedzenia. Przystępując do aranżacji sklepu trzeba mieć na niego odpowiedni koncept, który zbuduje markę. To wiedza z zakresu projektowania, marketingu i psychologii sprzedaży. Dlatego jeśli nie masz do tego głowy najlepszym sposobem będzie zatrudnienie profesjonalnego doradcy w dziedzinie visual merchandisingu. Zachęcam do współpracy i kontaktu: Małgorzata Truchlińska M2 Projektanci Wnętrz – https://www.facebook.com/m2projektanci/?fref=ts tel. 664 774 245 e-mail: m2projektanci@gmail.com

Spotkanie było również okazją do podsumowania Akademii Menadżerki, projektu który miał na celu przygotować biznesowo Panie do prowadzenia własnej firmy lub jej rozwoju. Akademia opierała się na czterech spotkaniach warsztatowych z zakresu: sprzedaży i obsługi klienta, personal brandingu i wizerunku biznesowego, promocji usług i produktów – marketingowe ABC oraz sztuki komunikacji i negocjacji w biznesie. Łączenie 32 godziny warsztatowe dużej dawki wiedzy i umiejętności przydatnych w każdym biznesie. Z projektu skorzystało i ukończyło go 17 kobiet, które otrzymały specjalny certyfikat Ambasadorki kobiecych biznesów. Opiekunem merytorycznym projektu i autorem był Pani Marzena Grochowska – Get Choice, która wspólnie z Domem Przedsiębiorcy – Urzędu Miejskiego przeprowadziła ten projekt. Spotkania w ramach akademii odbywały się w weekendy, równolegle do cyklicznych spotkaniach kobiet biznesu. W związku z dużym zainteresowaniem z jakim spotkał się projekt, planowana jest jego reedycja w przyszłym roku. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na kolejne spotkanie kobiet biznesu – w styczniu! Poniżej galeria z ostatniego spotkania oraz relacja z TV Tetka .

 
 
Skip to content