Relacja z warsztatów dla młodzieży

24 maja odbyły się kolejne warsztaty z przedsiębiorczości dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Zostały one poprowadzone przez Pana Bartosza Stawikowskiego – trenera biznesu, właściciela firmy SkillsGarden.

„Co dwie półkule to nie jedna-czyli mały krok na przód”

Podczas majowego spotkania młodzieży w Domu Przedsiębiorcy odbył się warsztat, który poprowadził Bartosz Stawikowski . Młodzież stanęła przed wyzwaniem stworzenia realnego modelu biznesowego na potrzeby pomysłu Fundacji Pokolenia. Pomysł zakładał stworzenie spółdzielni socjalnej specjalizującej się w dostarczaniu przesyłek kurierskich na terenie Tczewa i okolic poprzez sieć rowerowych kurierów.

„Poprzez kreatywną gimnastykę od samego początku spotkania  staram się przestawić uczniów na efektywne uczenie. Co dwie półkule to nie jedna” –  mówi nam Bartosz przedstawiając owoce pracy uczestników warsztatów na flipchartach. „Po zdefiniowaniu kim może być nasz klient dokonaliśmy wspólnie zmapowania jego kluczowych potrzeb , oczekiwań a nawet możliwych zachcianek. Na bazie bardzo powszechnego modelu Osterwaldera młodzież diagnozowała wartości jakie chcemy oferować klientom oraz zarysowała siatkę dystrybucji usług. Definiowała kluczowych partnerów, potrzebne zasoby do uruchomienia projektu oraz listy czynności potrzebnych do realizacji tego celu. To pomogło nam zarysować na końcu strukturę kosztów i strumienie przychodów oraz wymyśleć różne nazwy pod szyldem których rozwijał by się ten społeczny program ”

Krystian Jędrzejewski—-Jak to się dzieje, że młodzież przychodzi tak chętnie i tak bardzo kreatywnie pracuje na Twoich zajęciach?

Przepis jest prosty. Mam doświadczenie trenerskie zdobyte w różnych branżach i jestem praktykiem, który przede wszystkim stara się być autentyczny ze swoimi zaletami i ograniczeniami. Młodzież potrafi to docenić.  Zmieniam otoczenie prowadzenia warsztatów w naszym przypadku na Dom Przedsiębiorcy- piękne nowe i klimatyzowane miejsce. Stwarzam poczucie bezpieczeństwa na zajęciach, które są dobrowolne , skracam dystans poprzez przejście na Ty stosując prosty kontrakt gwarantujący szacunek i ramy wygodnej pracy. Do tego krótkie zajecie nie trwające dłużej jak 4 h oraz nowa metoda pracy angażująca dwie półkule mózgowe a w niektórych ćwiczeniach nawet całe ciało tak jak to ma miejsce w teatrologii, improwizacji czy gamestormingu. Myślę też ,że skromny słodki poczęstunek, napoje oraz miła atmosfera i zaangażowanie po stronie pracujących w DP urzędników i stażystów również jest nieocenione. To wszystko sprawia ,że warsztaty cieszą się takim powodzeniem. To nasz wspólny sukces. Młodzieży która widzi ,że można zrobić to samo zupełnie inaczej, urzędników wychodzących naprzeciw potrzebom mieszkańców, dyrektorów i nauczycieli zachęcających młodzież do pierwszego przyjścia oraz społeczności lokalnej, która jak pokazują ostatnie warsztaty może korzystać z pozytywnej energii i intelektualnej gimnastyki zdolnej młodzieży. Uczniowie jak sami mówią czują się w DP fajnie a nawet wyjątkowo. Co by było gdyby w ten sposób edukować samych nauczycieli, studentów oraz kadry zarządzające? Jestem głęboko przekonany, że doszło by w naszym kraju do intelektualnej rewolucji, która zmieniłaby naszą mentalność i samoświadomość podnosząc szybciej jakość naszego życia o poziom wyżej. Jednak do tego trzeba głębokiej zmiany postawy, myślenia oraz klimatu zaufania do współpracy co jest najtrudniejsze. Podczas warsztatów w DP nie oglądając się na innych robimy wspólnie mały krok na przód co cieszy przede wszystkim naszych młodych uczestników.

To kolejne warsztatowe spotkanie, najbliższe zaplanowano na 16 czerwca o godz. 16:00 – już dziś serdecznie zapraszamy!

 
 
Skip to content