Pożyczka rewitalizacyjna – odmień swój biznes na starym mieście
Od 1 marca 2018 roku można się ubiegać o pożyczki na odnowę zdegradowanych miejsc w województwie Pomorskim. W Starym Maneżu w Gdańsku odbyło się spotkanie dla zainteresowanych projektem. O pieniądze mogą starać się m.in. kluby sportowe, spółdzielnie mieszkaniowe i stowarzyszenia. Na pożyczki rewitalizacyjne Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przeznaczy 95 mln zł.
Typy projektów
- Możliwe do wsparcia będą Projekty rewitalizacyjne w zdegradowanych obszarach objętych Programem rewitalizacji, które w sposób kompleksowy przyczynia się do rozwiązywania problemów zdiagnozowanych w ramach Programu rewitalizacji (projekty wieloaspektowe).
- Realizowane Projekty powinny mieć na celu aktywizację społeczną i gospodarczą zdegradowanych obszarów miejskich, ocenianych w oparciu o kryteria: społeczne, gospodarcze, przestrzenno-funkcjonalne, techniczne i środowiskowe.
- Na dodatkową preferencję, w postaci dalszego obniżenia oprocentowania o 25 punktów bazowych, mogą liczyć Projekty zlokalizowane w miastach rdzeniowych miejskich obszarów funkcjonalnych, tj. Bytowie, Chojnicach, Człuchowie, Kościerzynie, Kwidzynie, Lęborku, Malborku, Słupsku, Starogardzie Gdańskim, Sztumie i Ustce oraz na obszarach strategicznych rozwoju funkcji metropolitalnych lub w ich bezpośrednim otoczeniu, tj.: Gdańsku, Gdyni, Pruszczu Gdańskim, Sopocie, Tczewie, Wejherowie.
Do finansowania nie kwalifikują się Projekty:
- które zostały fizycznie ukończone lub w pełni zrealizowane przed złożeniem Wniosku.
- polegające wyłącznie na budowie (rozbudowie, przebudowie) obiektów handlowych.
- mające na celu budowę infrastruktury instytucji opiekuńczo-pobytowych (rozumianych zgodnie z Wytycznymi w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków EFS i EFRR na lata 2014-2020, a w przypadku instytucji zdrowotnych – zgodnie z Policy Paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020) świadczących opiekę dla osób z niepełnosprawnościami, osób z problemami psychicznymi oraz dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej, chyba że rozpoczęty w nich został proces przechodzenia z opieki zinstytucjonalizowanej do opieki świadczonej w społeczności lokalnej lub proces ten zostanie rozpoczęty w okresie realizacji Projektu.
- Środki Pożyczki nie mogą zostać przeznaczone na sfinansowanie wydatków, w stosunku do których wcześniej została udzielona pomoc publiczna lub które wcześniej były objęte wsparciem ze środków europejskich (EFSI, innych funduszy, programów, środków i instrumentów UE) lub dotacji lub innych źródeł pomocy krajowej i zagranicznej (zakaz podwójnego finansowania tych samych wydatków).
Typ pożyczkobiorcy
O pożyczkę mogą ubiegać się:
- jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne,
- związki i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,
- przedsiębiorcy,
- instytucje edukacyjne,
- szkoły wyższe,
- instytucje rynku pracy,
- kluby sportowe,
- wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe,
- towarzystwa budownictwa społecznego,
- organizacje pozarządowe,
- instytucje pomocy i integracji społecznej,
- instytucje kultury,
- kościoły i związki wyznaniowe.
Więcej na: https://www.bgk.pl/fundusze-i-programy/pozyczka-rewitalizacyjna/pomorskie/