Tczew ma pakiet pomocowy dla przedsiębiorców

Rozprzestrzenianie się koronawirusa i związane z tym ograniczenia w działalności gospodarczej powodują wymierne straty  dla lokalnych podmiotów gospodarczych.

W związku z tym prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki przygotował pakiet wsparcia dla tczewskich przedsiębiorców wprowadzając ulgi w płatnościach czynszu w lokalach miejskich oraz w podatku  od nieruchomości. Ulgi dotyczą tych przedsiębiorców, którzy zaprzestali działalności gospodarczej na skutek rozporządzenia Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego *(cytat poniżej).  Wszystkie wnioski będą rozpatrywane  indywidualnie.

Proponowane ulgi:

– umorzenie czynszu  w lokalach dzierżawionych od miasta; umorzenie dotyczy okresu trzech miesięcy – od marca do maja br.

– odroczenie, rozłożenie na raty  lub umorzenie podatku od  nieruchomości na okres trzech miesięcy – od marca do maja br.

Prezydent informuje również o możliwości rozłożenia na raty oraz przesunięcia terminu płatności należności na rzecz Gminy Miejskiej Tczew o charakterze cywilno-prawnym. Dotyczy to m.in. opłaty rocznej za 2020 r. z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości, opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

Wnioski należy składać przed upływem terminu płatności, będą one rozpatrywane w oparciu o obowiązujące przepisy prawa.

Jeśli zobowiązany do opłaty jest przedsiębiorcą, powinno to nastąpić  z poszanowaniem przepisów dotyczących pomocy publicznej (pomoc de minimis).

Szczegółowe informacje:

Informacji w spr. umorzenia czynszu w lokalach administrowanych przez Tczewskie Towarzystwo Budownictwa można zasięgnąć pod numerem tel. 58 530 11 00 oraz tbs@tbs.tczew.pl.

W przypadku lokali dzierżawionych od miasta (targowisko Manhattan) informacji udziela Wydz. Gospodarki Mieniem Komunalnym (tel. 58 77 59 430, lorenc@um.tczew.pl)

Informacje w sprawie  udzielenia ulgi w podatku od nieruchomości można otrzymać w Wydziale Budżetu i Podatków,  tel. 58 77 59 374, 398, 402, lipkowska@um.tczew.pl

Szczegółowe informacje dotyczące opłat za użytkowanie wieczyste i dzierżawę lokali są dostępne w Wydz. Gospodarki Mieniem Komunalnym (tel. 58 77 59 430, lorenc@um.tczew.pl)

______________________________________________________________________________

* 1) prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności:

a) polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 56.10.A), z wyłączeniem realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu oraz działalności restauracyjnej lub barowej prowadzonej w środkach transportu, wykonywanej przez oddzielne jednostki,

b) związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, włączając działalności polegające na zarządzaniu i dostarczaniu pracowników do obsługi terenów i obiektów, w których te imprezy mają miejsce (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 82.30.Z),

c) twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 90.0),

d) związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0), w szczególności polegającej na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów, w tym klubów tanecznych i klubów nocnych oraz basenów, siłowni, klubów fitness,

e) związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 59.14.Z),

f) związanej z konsumpcją i podawaniem napojów (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 56.30),

g) związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 55.20), Dziennik Ustaw – 3 – Poz. 433

h) związanej z prowadzeniem kasyn, z wyłączeniem kasyn internetowych; 2) działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 91.0); 3) działalności w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1056, z 2019 r. poz. 1815 oraz z 2020 r. poz. 284); 4) sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych, w tym w budynkach i innych obiektach kultu religijnego. 2. W okresie, o którym mowa w § 1, w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 ustanawia się czasowe ograniczenie:

1) handlu detalicznego najemcom powierzchni handlowej, których przeważająca działalność polega na handlu:

a) wyrobami tekstylnymi,

b) wyrobami odzieżowymi,

c) obuwiem i wyrobami skórzanymi,

d) meblami i sprzętem oświetleniowym,

e) sprzętem radiowo-telewizyjnym lub sprzętem gospodarstwa domowego,

f) artykułami piśmiennymi i księgarskimi; 2) prowadzenia działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

 
 
Skip to content