Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji – strefa w każdej gminie

Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji
30 czerwca 2018 r. weszła w życie ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, która poszerza obszar na którym można uzyskać zachęty podatkowe do niemal 100% terenów inwestycyjnych w Polsce. To przełomowe zmiany, ponieważ do tej pory Specjalne Strefy Ekonomiczne funkcjonowały na zaledwie 0,08% obszaru Polski, a zasady ich działania nie były zmieniane od przeszło 20 lat. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii dostosowało funkcjonowanie Stref do zmieniających się trendów gospodarczych i działań wskazanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Dotychczasowa ustawa przystawała do rzeczywistości ekonomicznej Polski z lat 90, a jej głównym celem było pobudzenie bazy przemysłowej i likwidacja bezrobocia.

JEDNA STREFA INWESTYCYJNA – CO SIĘ ZMIENI?

+ Zwolnienie podatkowe dla inwestycji dostępne w całym kraju, ze Strefami, które dostosowują się do potrzeb przedsiębiorców.
+ Dzięki odejściu od ograniczeń terytorialnych, MŚP nie muszą przenosić się do poszczególnych Stref i inwestować z dala od swojego obszaru działania. Mogą to robić tam, gdzie im wygodniej.
+ Prostsze i bardziej dostępnie inwestowanie dla mikro i średnich przedsiębiorstw, z elastycznymi wymaganiami dostosowanymi do indywidualnych potrzeb.
Gwarancja czasu inwestycji – zwolnienia z podatku wydawane na 10, 12 lub 15 lat.
+ Premie dla tych przedsięwzięć, które wpływają na konkurencyjność i innowacyjność regionalnych gospodarek, a w konsekwencji na rozwój gospodarczy Polski.
+ Nowe kryteria do uzyskania ulg wspierające niedoinwestowane dotąd regiony kraju.
+ Jeden standard obsługi inwestora przez Spółki zarządzające obszarami
+ Każda ze spółek będzie prowadzić działalności na terenach określonych powiatów
+ Szybsze podejmowanie decyzji dotyczącej wsparcia

Więcej informacji na: https://www.mpit.gov.pl/strony/zadania/inwestycje-prywatne/#Specjalne%20Strefy%20Ekonomiczne
Poniżej ustawy i rozporządzenia dot. projektu „Strefa w każdej gminie”:

Pobierz “Strefa_w_każdej_gminie_folder_do_odczytu_11.05.2018.pdf” Strefa_w_każdej_gminie_folder_do_odczytu_11.05.2018.pdf – Pobrano 21 razy – 7 MB


Pobierz “Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji.pdf” D20181162.pdf – Pobrano 17 razy – 230 KB


Pobierz “Rozporzadzenie w sprawie udzielania pomocy na nowe inwestycje.pdf” D20181713-1.pdf – Pobrano 19 razy – 547 KB