Pełną parą rusza budowa zakładu produkcyjnego firmy Etac Poland Sp. z o.o. w Tczewie

22 października 2018 roku pełną parą ruszyły prace przy budowie nowego zakładu produkcyjnego na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Tczewie przy ul. Stankiewicza. Inwestorem jest firma Etac, która jest wiodącym projektantem sprzętu i rozwiązań ruchowych w Północnej Europie i jednym z niewielu wiodących graczy na arenie międzynarodowej. Produkty firmy Etac są projektowane przy ścisłej współpracy z projektantami przemysłowymi, rehabilitantami i użytkownikami. Dołączając do tego niepowtarzalne, skandynawskie wzornictwo firma Etac otrzymuje produkty nagradzane wieloma wyróżnieniami. Bezpośrednia sprzedaż prowadzona jest w Szwecji, Norwegii, Daniii, Niemczech, we Włoszech, Holandii, Zjednoczonym Królestwie, Australii i Stanach Zjednoczonych, a za pośrednictwem sieci dystrybutorów na ponad 40 światowych rynkach.

Głównym wykonawcą inwestycji jest firma Mostostal Warszawa S.A. Rozpoczęte prace budowlane związane są z realizacją I-go etapu inwestycji, tj. kompleksu o powierzchni 11,7 tys. m kw., w którym znajdą się hale produkcyjne, magazyn wyskokiego składowania wraz z centrum dystrybucyjnym, centrum edukacyjne oraz biura. Szacowany kost inwestycji firmy Etac w Polsce to około 60 mln złotych. Uruchomienie produkcji planowane jest na III kwartał 2019 roku.
Zakład jest budowany z myślą o uzyskaniu złotego certyfikatu DGNB – jest to niemiecki system oceny budynku określający w sposób wieloaspektowy jego walory ekologiczne oraz obszary oddziaływania budynku na środowisko. Wszystkie materiały użyte w czasie budowy muszą być przyjazne środowisku i charakteryzować się dużą żywotnością oraz niskimi kosztami utrzymania. Budynek ma zapewnić niskie zużycie energii na bazie systemów zamkniętych. Złoty certyfikat DGNB posiada w Polsce tylko Fabryka Volkswagena w Poznaniu.
„Pragniemy podziękować samorządowi miasta Tczewa za otwartość i pełne, profesjonalne wsparcie okazane na etapie przygotowania inwestycji” – mówi Piotr Cyranowski, Dyrektor Zarządzający Etac Poland Sp. z o.o.
Pierwsze symboliczne wbicie łopaty pod nową inwestycję miało miejsce 18 kwietnia 2018 roku, podczas wizyty delegacji z firmy Etac AB – głównego inwestora.
Artykuł: https://e-administracja.wrotatczewa.pl/etac-poland-rozpoczyna-budowe-zakladu-w-tczewie